راهنمای خرید مبل راحتی

نکات مهمی که در مورد خرید مبل راحتی نمی دانید

خرید مبل راحتی جدید، کاری است که هیچ کس به آسانی آن را انجام نمی دهد. تا جایی که برخی از افراد آن را نوعی سرمایه گذاری تلقی می کنند! شاید دلیل این موضوع آن باشد که مبل راحتی چیزی است که هر روز از آن استفاده خواهید کرد. سوزان کسلر، طراح می گوید: “مبل شما قطعه بزرگی است که سبک فضای شما را مشخص خواهد کرد. به عبارت دیگر اولین المانی که در طراحی داخلی یک فضا مورد توجه قرار می گیرد مبل یا کاناپه است” احتمالاً شما قبلاً سبکی را در ذهن خود داشته اید که دوست داشته باشید، اما اگر قبلاً کاناپه یا مبل نخریده اید – یا اگر از خرید مبل قبلی خود پشیمان شده اید – ممکن است به دنبال کمی راهنمایی باشید. این راهنما به شما کمک می کند مبل راحتی را که سالهای سال عاشق آن خواهید بود پیدا کنید ( مبلی که برای شما ماندگار باشد!).

هنگام خرید مبل راحتی چقدر به متریال ساخت آن توجه داشته بشیم؟

مواد و متریال بسیار زیاد و متنوعی برای ساخت مبل مورد استفاده قرار می گیرند. که برخی از آنها کیفیت بالاتری دارند. – مثلا از نظر طول عمر- یک مبل با قاب نئوپان یا ام دی اف و کوسن های تمام فوم ممکن است مقرون به صرفه ترین گزینه باشد، اما قطعا این بادوام ترین مبلی نخواهد بود که می توانید خریداری کنید. مبل های با کیفیت بالاتر ، معمولا از مصالح زیر ساخته شده اند.

مبل های ساخته شده از قاب (فریم چوبی)

قطعا مبل های با قاب چوبی یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب هستند، اما فاکتورهای مختلف و زیادی وجود دارد که می تواند بر دوام این نوع مبل تأثیر بگذارد. قبل از خرید مبل راحتی با فریم چوبی طبیعی بایستی حتما مطمئن شوید که چوب فریم به خوبی و به صورت کامل خشک شده باشد. چوب هایی که به صورت کامل خشک نشده باشند، بیشتر مستعد جابجایی و تاب خوردگی هستند. پس چوب با رطوبت کم بهترین گزینه برای مبلمان است.

باب ویلیامز، رئیس طراحی و بنیانگذار میچل گلد، می گوید چوبهای مصنوعی عالی ترین گزینه برای مبلمان هستند (هرچند که من با نظر او موافق نیستم!). چوب های مصنوعی یک قاب محکم را ایجاد می کنند. از طرف دیگر، چوب مصنوعی اساساً با استفاده از ضایعات چوب های طبیعی و تبدیل آن به تخته سه لا، پلی وود (چوب پلاست) و ام دی اف مواد زائد کمتری تولید می کند”. این نوع چوبها قاب بسیار مستحکم ایجاد می کنند که دوام بالایی نیز دارد.

نازک کاری را فراموش نکنید.

نکته دیگری که هنگام خرید مبل راحتی بایستی در نظر داشته باشید، نحوه اتصال قسمتهای مختلف به یکدیگر است. معمولاً برای اتصال مبل های ارزان تر از منگنه و چسب چوب استفاده می شود. این نوع اتصالات با گذشت زمان استحکام خود را از دست داده و مبل لق خواهد شد. پس اگر قصد استفاده طولانی مدت از مبل خود دارید حتما مبل های با اتصال یکپارچه یا کام و زبانه ای انتخاب کنید. البته در بعضی از انواع مبل ها نیز برای اتصال پایه ها از پیچ و رول پلاک یا براکت های فلزی استفاده می شود. که این نوع نیز استحکام و دوام نسبتا مناسبی دارد.

به دنبال مبل با پایه هایی باشید که یا پایه بخشی از قاب باشد یا در محل اتصال از کام و زبانه، رولپلاک های چوبی یا فلری و یا براکت های فلزی استفاده شده باشد. هرچه قاب محکم تر باشد، به احتمال زیاد مبل شما دوام بیشتری خواهد داشت.

سیستم ارتجاعی یا تعلیق مبل

هر مبل دارای سیستم ارتجاعی یا تعلیق مختص خود می باشد. این سیستم دارای خواص ارتجاعی بوده و قدرت برگشت پذیری دارد. خواص فنرها  و فنر مبل به گونه ای است که مقدار انرژی که به یک جسم وارد می شود را در خود ذخیره کرده و پس از برداشتن به حالت اولیه خود باز می گردد. فنرها به دو صورت کششی و فشاری در صنعت تولید می شود که در مبلمان هر دو این فنرها مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین نوع این فنر ها، فنرهای لول و سینوسی کششی می باشند. اگر به دنبال راحتی بیشتر هستید باید بگوییم که فنرهای لول معمولا راحت تر، با دوام تر و البته گران تر هستند.
فنرهای سینوسی به عنوان یک گزینه سبک تر و ارزان تر قابل بررسی هستند که اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرند هنوز هم می توانند به خوبی کار کنند. این سیستم در حال حاضر یکی از محبوب ترین سیستم های تعلیق در صنعت مبل است، و در این سیستم، یک سری سیمهای فلزی ضخیم به قاب چوب مبل بسته می شوند. سیم معکوس با سیم پیچ های S شکل که نزدیک هم قرار گرفته اند، وزن را به طور مساوی تری توزیع می کنند و مبل راحت تری را ایجاد می کنند.

کوسن یا بالشتک راحت

یک مبل هرچقدر هم که خوب طراحی شده باشد، اگر کوسن های راحتی نداشته باشد، دوست ندارید روی آن لم بدهید. از نظر متریال، بالشتک های فومی پوشیده شده با داکرون به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند اما لزوما راحت نیستند. از طرف دیگر، نرمی زیاد طرفداران زیادی دارد -چون شما تمایل دارید که دقیقاً در آن فرو بروید – ولی گاهی اوقات این امر بازگشت به حالت اولیه را دشوار می کند. به همین دلیل است که توصیه می شود، کف مبل از متریال ارتجاعی تر انتخاب شده و برای القا حس راحتی از کوسن استفاده شود.

راهکار دیگر استفاده ترکیبی از مواد می باشد. به عنوان مثال، یک هسته فوم نرم یا متوسط​​، در یک مخلوط پر پیچیده می شود. این روش بهترین می باشد چون که حالت نرمی و ارتجاعی را به صورت همزمان خواهید داشت.

البته در بازار کوسن های متنوع و مختلفی برای انتخاب وجود دارد که بیشتر یک انتخاب شخصی است و در عموما در میزان کیفیت و دوام مبل تاثیر گزار نیست.

برای خرید مبل راحتی مناسب چه باید کرد؟

گذشته از نحوه ساخت، دو نکته مهمی که باید هنگام خرید مبل در نظر بگیرید سبک زندگی و مقیاس شماست. شما نمی خواهید مبل را بخرید فقط به این دلیل که ظاهر آن را دوست دارید. شما می خواهید یک مبل راحت و متناسب با نیازهایتان خریداری نمایید.

ویژگی های متناسب با سبک زندگی خود انتخاب کنید


هنگام خرید مبل راحتی، ابتدا با پرسیدن نحوه استفاده از مبل شروع کنید. “آیا این مبل برای یک اتاق نشیمن معمولی است که در آن بزرگسالان مهمترین استفاده کنندگان از آن هستند، یا مربوط به یک اتاق بازی است که بچه ها سراسر آن را زیر و رو می کنند؟ سپس در مورد استفاده کنندگان از مبل تفکر کنید. بدیهی است که شما می خواهید فرزندان و حیوانات خانگی خود را در نظر بگیرید.

همچنین سبک استفاده از مبل را نیز در نظر بگیرید.”اگر کسی هستید که دوست دارید روی مبل خود بخوابید ، احتمالاً تمایل دارید که بر خلاف همه کفیها ، یک بالشتک پر را انتخاب کنید. شما همچنین می خواهید به این فکر کنید که در این مورد از چه پارچه ای استفاده می کنید. خوب است بدانید که اکثر مردم تمایل دارند پارچه ای انتخاب کنند که رطوبت و روغن را به خود جذب نکند و همچنین رنگ آن تیره باشد تا خاک و لکه ها را پنهان خواهد کند.

توجه به نشیمنگاه برای خرید مبل راحتی:


وقتی صحبت از راحتی مبل می شود، سبک به اندازه متریال مورد استفاده اهمیت پیدا می کند. مبل ها دارای نشیمنگاه تنگ، گشاد، نرم و سفت هستند (و این مساله در مورد پشتی مبل هم صدق می کند).

نشیمنگاه کوچک: اگر نشیمنگاه مبل فقط از یک بالشتک یکپارچه ساخته شده باشد، به عنوان یک نیمکت محسوب می شود. این صندلی ها برای پشت میزهای ناهار خوری یا ضیافت مناسب هستند. صندلی های با نشیمنگاه کوچک برای سرگرمی و مکالمه و همچنین جاهایی که مجبور به نشستن با حالت رسمی دارید مناسب هستند.
نشیمنگاه بزرگ: اگر بالشتک های صندلی از هم جدا باشند (به عنوان مثال دو نفره و سه نفره)، به عنوان یک صندلی آزاد تلقی می شوند. صندلی های آزاد هنگام استفاده در اتاق نشیمن یا اتاق خانوادگی راحت ترند. آنها برای آرام کردن و آرامش عالی هستند.
همین امر در مورد بالشتک های پشت نیز صدق می کند. مبل های با نشیمنگاه کوچک یا تنگ در استفاده گسترده ترند، اما یک مبل با نشیمنگاه گشاد و صندلی از نظر لوکس بودن و راحتی بی نظیر است.

در مورد نشیمنگاه عمق مبل شما نیز بسیار مهم است که باید در نظر گرفته شود. به طور خاص به عمق مبل نگاه کنید – هرچه عمیق تر، راحتی بیشتر. (چرا که مبل هرچه عمیق تر باشد، فضای بیشتری برای نشستن و حتی خوابید در نشیمنگاه خود دارد. “به طور کلی ، هرچه بالشتک صندلی بزرگتر و قاب عمیق تر باشد، یک مبل برای نشستن بهتر است.”

برای خرید مبل چه نوع پارچه ای مناسب تر است؟

اگر حیوانات خانگی و بچه ای ندارید یا مستعد کثیف کردن مبل نیستید، در واقع می توانید مبل را تقریباً از هر نوع پارچه ای که می خواهید داشته باشید. اما، اگر می خواهید مبل شما سالها خوب نگه داشته شود، ممکن است بخواهید پارچه های بادوام تری را انتخاب کنید که به راحتی تمیز می شوند و پارگی را بهتر پنهان می کنند. حتی اگر سگ یا گربه ندارید، در نظر داشته باشید، پارچه ای که بتواند حیوانات خانگی را تحمل کند، احتمالاً می تواند در مقابل هر چیز دیگری نیز مقاومت کند.

به طور کلی، باید بگوییم که پارچه های نانو این روزها بسیار مقاوم هستند و مشکلات را تا حد بسیار زیادی حل کرده اند. به همین دلیل نیز مشتریان دیگر واقعاً نگران داشتن مبل سفید یا عاجی نیستند. فناوری این پارچه ها بگونه ای است که دوام بسیار بالایی دارند، به راحتی پاره نمی شوند و آلودگی را به خود نمی گیرند. بنابراین اگر همیشه آرزوی مبل سفید ترد را داشته اید، قطعاً پارچه های نانو بهترین گزینه شماست.

مبل تمام پارچه ای با کوسن پر
مبل تمام پارچه ای با کوسن پر

اگر راحت تمیز شدن کاناپه برای شما مهم است، چرم گزینه عالی دیگری است. زیرا به راحتی می توانید آن را پاک کنید، و این امر برای کسانی که بچه و حیوانات خانگی دارند انتخاب خوبی است – البته نه حیوانات خانگی مستعد خراشیدن. ( ناخن های تیز و چرم واقعا با هم سازگار نمی شوند.) پارچه های بافته شده، دارای بافت و حتی الگوهای ظریف هستند. و برای حیوانات خانگی نیز عالی هستند ، زیرا لکه ها را بهتر پنهان می کنند و حتی مو و خراش حیوان خانگی را نیز کمتر نشان می دهند.
سایر پارچه های مبلمان مناسب برای شرایط سخت یا حیوان خانگی شامل پارچه هایی مانند میکروفیبر یا مخمل مصنوعی هستند. پارچه هایی از این دست منافذ کمتری برای به دام انداختن بو دارند، بنابراین اگر نگران این هستید که مبل شما بوی عجیب و غریب را حفظ نکند، گزینه خوبی برای شما هستند.

انتخاب سبک مناسب برای خرید مبل

سبک مبل انتخابی شما ممکن است هیچ تأثیری در دوام آن نداشته باشد، اما همانطور می دانید: شما چیزی را می خواهید که سالها خودتان آن را دوست داشته باشید و همچنین از نظر زیبایی با چیزهای شما متناسب باشد. معمولا شما به دنبال چیزهای خاص خواهید گشت چرا که نمی خواهید مبلی را بخرید که فوق العاده عادی است و همه جا لنگه اش پیدا می شود. مگر اینکه بودجه لازم را داشته باشید تا هر چند سال یکبار مبل خود را تعویض کنید.

معمولا در مورد رنگ بهترین گزینه پالت رنگ خنثی است. انتخاب رنگ خنثی برای مبل معمولا برای شما این امکان را فراهم می کند که با استفاده از کوسن یا سایر اکسسوری ها سبک و رنگ را به فضای خود اضافه نمایید.

هنگام خرید مبل راحتی برای اطمینان از تناسب آن، اندازه گیری کنید


شما می توانید شیک ترین ، راحت ترین و خوش ساخت ترین مبل دنیا را پیدا کنید ، اما اگر در خانه شما – و در ظاهر اتاق – مناسب نباشد ، همه اینها واقعاً اهمیتی ندارند. پس قبل از اینکه برای خرید مبل راحتی به فروشگاه سر بزنید، مطمئن شوید که این اندازه ها را گرفته اید:

  • طول مبل
  • عرض مبل
  • ارتفاع مبل
  • اندازه گیری قطری مبل
  • سطح مبل
  • طول پا یه ها و چک کنید که قابل باز شدن هستند یا نه
  • عرض و ارتفاع هر درب ورودی که مبل از آن عبور می کند
  • ارتفاع سقف در خانه شما
  • عرض پله ها، در صورت نیاز به بالا رفتن از آنها

وارد کردن این قطعه به خانه مهم است، اما اطمینان از اینکه پس از ورود به خانه نیز با سایر قسمتها و ابعاد اتاق متناسب به نظر می رسد از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

استفاده از مبل در طراحی داخلی ساختمان
استفاده از مبل در طراحی داخلی

خرید یک مبل راحتی به روش هوشمند

خواه قصد خرید یک مبل در یک فروشگاه محلی را داشته باشید یا آماده غرق شدن در دنیای خرید مبل اینترنتی هستید، این نکات را دنبال کنید تا مطمئن شوید که در نهایت چیزی را که می خرید دوست خواهید داشت.

چگونه یک مبل را به درستی در یک فروشگاه امتحان کنیم

فقط روی آن ننشینید. “بدیهی است که نشستن بسیار مهم است.” “آیا این مبل راحت است؟ عمق و طول را بررسی کنید، آیا برای شما خوب است، آیا راحت هستید؟ کوسن ها – آیا آنها احساس خوبی دارند؟” و اطمینان حاصل کنید که روی مبل نیز لم داده اید – یا وضعیت آرام خود را مورد آزمایش قرار دهید – و همچنین روی آن بنشینید.

بسیاری از افراد ممکن است فکر کنند ، آه ، مبل فقط برای نشستن است.” “نه ، مبل مطمئناً برای نشستن ساخته شده، اما برای خوابیدن نیز ساخته شده است. می توانید بنشینید و مکالمه کنید، یا می توانید بنشینید و فیلم تماشا کنید. و این دو چیز کاملاً متفاوت است. موقعیت های آنها بسیار متفاوت است – فقط سعی کنید روی مبل راحتی واقعاً همانطوری که قصد استفاده از آن را دارید بنشینید.

همچنین می توانید کیفیت فوم در صندلی را هنگام حضور در فروشگاه بررسی کنید. شما فومی می خواهید که به اندازه کافی برای نشستن راحت نرم باشد، اما به اندازه کافی محکم نیز باشد. بنابراین هنگامی که روی مبل می نشینید نباید سفتی قسمت زیر فوم را احساس کنید.

هنگام خرید مبل راحتی سوال بپرس!!!

هنگام خرید مبل راحتی به صورت حضوری، این فرصت را دارید که از فروشنده تمام سوالات خود را در مورد مبل بپرسید، پس این کار را انجام دهید! “خرید مبل ها یک خرید بزرگ است، بنابراین از پرسیدن سوالات زیادی نترسید!” پیشنهادات او؟ در مورد مسائلی مانند ساخت و ساز، مواد و مراقبت و نگهداری مورد نیاز سوال کنید.

کوسن ها از چه چیزهایی تشکیل شده اند؟
جنس پارچه چیست؟
از چه نوع چرمی استفاده می شود؟
چگونه این قطعه را تمیز کنم؟
ضمانت مبل به چه صورتی است؟

شما می خواهید در خرید خود اطمینان داشته باشید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام سوالات ذهن خود را می پرسید و پاسخ های لازم را می گیرید و احساس خوبی نسبت به آنها دارید.

فرقی نمی کند که قصد خرید آنلاین مبل را داشته باشید یا حضوری، توصیه ما این است که برای خرید مبل دلخواهتان بیشتر خرج کنید. چرا که “اکثر مردم بیشتر وقت خود را در خانه روی مبل و آشپزخانه خود می گذرانند، بنابراین خرید مبل جزو مواردی است كه سرمایه گذاری برای راحتی كاری منطقی است.”

چگونه یک خرید اینترنتی موفق مبل داشته باشم؟

اگر نمی توانید مبل را به صورت شخصی امتحان کنید، پیشنهاد ما این است که روی توضیحات قاب ، سیستم ارتجایی و بالشتک تمرکز کنید. سعی کنید اصطلاحات مربوطه را در اینترنت جستجو کنید و در مورد آنها اطلاعات بیشتری کسب کنید. حتی اگر نمی توانید تمام جزئیات را پیدا کنید از خدمات مشتری آنها سوال کنید.
همچنین گزینه های تحویل را بررسی کنید. و در مورد هرگونه ضمانت روی مبل، سیاست بازگشت (در هر صورت!) و همچنین نحوه و هزینه های حمل اطلاعات کسب کنید.
درباره تولید کننده تحقیق کنید. اگر از مارکی خرید می کنید که مبلمان خود را تولید می کند، پس می دانید که از کجا آمده است. اما اگر در حال دیدن یک خرده فروش واسطه هستید، بیشتر تحقیق کنید. من مردم را تشویق می کنم که آنلاین شوند و سعی کنند ببینند تولید کننده واقعی کیست. در وب سایت ها می توانید نام فروشنده را مشاهده کنید.” تحقیق در مورد سازنده به شما اطلاعات بیشتری در مورد نحوه ساخت مبل می دهد و به شما کمک می کند تا در وهله اول مبل مورد نظر خود را تعیین کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.