مقاله هوشمند سازی نمای ساختمان

نورپردازی نما در ساختمانها و نحوه هوشمند سازی آن

نورپردازی نما یکی از جدید ترین ایده ها برای زیبا و جذاب سازی ساختمان است. این روش آنقدر موثر و کاربردی است که حتی برای جذاب تر کردن نمای ساختمانهای قدیمی و باستانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این تکنیک علاوه بر کمک به بهتر دیده شدن نمای ساختمان در شب، برای ایجاد تاثیر روی بیننده و تغییر سیمای شهری نیز مورد توجه قرار دارد.

نورپردازی در نمای ساختمان و هوشمند سازی آن می تواند یکی از عوامل تقویت کننده هویت یک مکان و ارتقاء شخصیت ویژه آن محسوب شود . یکی از چالشهایی که معماری امروز با آن سر و کار دارد طرح این سوال است که حضور نور و تاثیر نور در ساختمان چه هوشمندانه و چه غیر هوشمندانه معنایی فراتر از نور روشنایی داشته باشد و الگوی صحیحی از بکارگیری نور در راستای ایجاد زیبایی که به طور مستقیم در ارتقای کیفیت زندگی تاثیر گذارد.

معمولا اولین چیزی که در هر ساختمان مورد قضاوت قرار می گیرد نمای آن می باشد. تا جایی که طراحی نما در هر ساختمان بر اساس هویت و کاربری آن سازه انجام می پذیرد. بنا براین طراحی نما در هر ساختمان در کنار طراحی داخلی و دکوراسیون، طراحی فضا ها و کیفیت مصالح مورد استفاده یکی از پارامترهای بسیار تاثیر گذار در ارزیابی کیفی هر ساختمان می باشد.

معماری و نورپردازی نما : راه حل های جذاب به لطف LED


برای روشنایی در فضای باز از ماژول های LED Digital Systems بهره مند شوید و ساختمان خود را به یک شاهکار واقعی تبدیل کنید. با استفاده از نورپردازی لبه ها، شما می توانید قسمت های برجسته های معماری را روشن کرده و حتی جلوه های نور و رنگ جذابی را در نمای خارجی طراحی کنید که توجه همه را به خود جلب کند.

نورپردازی هوشمند ساختمان
نمونه نورپردازی هوشمند ساختمان

نورپردازی حرفه ای نما برای هتل ها، موزه ها، گالری های هنری و ساختمان های عمومی از هر نوع دارای اهمیت خاصی است. کنش متقابل نور و سایه با برجسته سازی قسمت های مختلف ساختمان، آن را از محیط اطرافش جدا می نماید. امروزه شرکت ها و معماران بیشتری به سیستم های روشنایی LED برای کاربردهای بیرونی اعتماد می کنند. چراکه به قدرت این سیستم ها و تاثیر آنها پی برده اند. و می دانند که ماژول های LED دنیای جدیدی از امکانات را برای نورپردازی نما ایجاد کرده اند.

شاید نیاز به توضیح نباشد که فرقی نمی کند که شما به طراحی معمولی نما نیاز دارید که عناصر معماری خاصی را به نمایش می گذارد یا نور پویای نما که همه نظر ها را به خود جلب می کند. سیستم های نورپردازی دیجیتالی مدرن، همه امکانات مناسب و مورد نیاز شما را ارائه می دهند. علاوه بر این، سیستم های فوق بهره وری انرژی و دوام لازم را برای شما فراهم می کنند تا در سخت ترین شرایط آب و هوایی در تمام طول سال روشنایی خارجی را با ایمنی و مقرون به صرفه انجام دهید.

نورپردازی هشمند نما در مجتمع های مسکونی
نورپردازی هشمند نما در مجتمع های مسکونی

اهمیت نورپردازی نما در ساختمانها

نورپردازی نما این امکان را فراهم می آورد تا ویژگی های نمای یک ساختمان در شب نیز نمایش گذاشته شود یا حتی چهره ای متفاوت را از خود نشان دهد ، لذا نورپردازی نما به عنوان گزینه ای قابل انعطاف در منظرشبانه و زندگی شبانه شهر تاثیر به سزایی دارد.

معمولا شهرداری ها در هر منطقه قوانین بسیار زیادی در مورد نورپردازی نمای ساختمانها وضع نموده اند. که دست طراح را تا حدود بسیار زیادی بسته نگه می دارد. اما خوشبختانه با توجه به اینکه نورپردازی نماهای مسکونی مقوله نو ظهوریست تا کنون قوانین زیادی در مورد آن تصویب نشده است. و هنوز جای ابتکار و ایده پردازی وجود دارد.

اما قبل طراحی سیستم های نوری و هوشمند سازی آن برای نمای ساختمان بهتر است که سه سوال اصلی را پاسخ دهیم و همچنین در مورد آن با کارفرم نیز مشورت نماییم.

هوشمندسازی نور در نمای ساختمان چه تاثیری بر هزینه های تمام شده ساختمان دارد ؟

هوشمند سازی نور در ساختمان چه تاثیری در زیبایی سازی ساختمان و محیط شهری اطراف آن دارد ؟

با انجام نورپرداری هوشمند چه ارزش افزوده ای (مادی و معنوی) در ساختمان ایجاد می شود ؟

وسیع تر فکر کنید و ایده ها را به واقعیت تبدیل نمایید

نورپردازی نقش مهمی در معماری دارد. در طراحی راه حل های مدرن روشنایی امروز با چالش های زیادی روبرو هستیم. مفاهیم طراحی داخلی همیشه تحت تأثیر نورپردازی بوده اند. با این حال، با توجه به ابعاد اجزای الکترونیکی، باید از نظر شکل و اندازه در چراغها و منابع نور تجدید نظر می شد. فناوری LED انقلابی در همه چیز ایجاد کرده و فضای بیشتری برای طراحی پیچیده چراغهای روشنایی می دهد.

امروزه ماژول های LED دیگر عامل محدود کننده نیستند. در عوض، هندسه های روشنایی عمدتا به درایورها و سنسورهای LED بستگی دارد. عامل مهم دیگر نیازهای بیشتر در مورد مدیریت هوشمند نورپردازی است. به عبارت دیگر کل سخت افزار باید در داخل چراغهایی قرار بگیرد که لازم است همزمان به طور فزاینده ای صاف و باریک باشند.

مدیریت حرفه ای نورپردازی نما: کنترل صحیح رنگها و نیازهای انرژی

برای ایجاد سایه های موثر سفید و متنوع ترین جلوه های رنگی در نمای خود – با شدت نور صحیح ، می توانید از قابلیت های فناوری نور LED استفاده کنید. یک سیستم مدیریت نور از سیستم های دیجیتال کاملاً متناسب با نیازهایتان، شما را در دستیابی به بالاترین سطح عملکرد به طور مثر پشتیبانی می کند. همچنین واحد کنترل مرکزی (Central Control Unit) به شما امکان می دهد به یک ترکیب عالی و پویا از نور طبیعی و مصنوعی برای حداکثر کارایی در معماری و نمای خود برسید.

درایورهای ال ای دی همچنین برای تنظیم سطح روشنایی ثابت و از پیش تعیین شده که با تغییر شرایط روشنایی در طول روز و در همه شرایط آب و هوایی سازگار هستند، ایده آل هستند. اما این همه ماجرا نیست: پس از نصب آسان چراغ های روشنایی و موتورهای سبک می توانید سناریوهای نوری از پیش تعریف شده و توالی نور پویا را ذخیره کرده و از طریق کنترل از راه دور، تلفن هوشمند، صفحه لمسی مرکزی یا حتی سنسور حرکت خود آنها را فعال کنید. به عنوان مثال ، برای تأکید بر عناصر خاص ساختمان خود در طول روز، در ساعات شب و همچنین در شب می توانید از رنگ ها یا سطح روشنایی خاصی استفاده کنید.

چراغ های روشنایی مینیمال تر و پیشرفته تر

ماژول های بسیار باریک، کوچک و جدید امروزی با فراهم نمودن طیف گسترده ای از رنگ های مختلف نور و طول عمر بالا، گزینه بسیار خوبی برای طراحان چراغ های روشنایی هستند. این بدان معنی است که آزادی طراحی یک مزیت تعیین کننده در سیستم های مینیاتوری امروزی است.

علاوه بر این با استفاده از فناوری NFC برنامه نویسی درایور کاملاً ساده شده است. به نحوی که از طریق رابط NFC یکپارچه، تنظیمات برنامه ریزی شده می توانند به صورت بی سیم منتقل شوند. مدیریت هوشمند نور، پتانسیل های جدیدی را برای کنترل بر اساس تقاضای چراغ های روشنایی ایجاد می کند. برای این منظور ، سنسورهای نور می توانند در سنجش میزان نور محیط به ما کمک کنند.

مفاهیم روشنایی مدرن فراتر از کاربرد چراغهای معمولی است

نور دیگر فقط از لامپهای معمولی ناشی نمی شود ، بلکه می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد. در مسیر پیشرفت فناوری LED ، وظیفه امروز اجرای مفاهیم بصری کامل است. علاوه بر وظایف استاندارد روشنایی ، نور به طور فزاینده ای برای پیروی از اشکال و خطوط معماری اعمال می شود تا برداشت بصری از یک اتاق را به سطح جدیدی برساند. به عبارت دیگر، نور به بعد چهارم تبدیل می شود.

نورپردازی هوشمند ساختمان
نمونه نورپردازی هوشمند ساختمان

امروز، نور همه جا را فرا گرفته است. سقف های سبک فضا را باز می کنند، در حالی که خطوط نور در سقف ها ، دیوارها یا نرده ها خطوط منحنی را برجسته می کنند یا عناصر خطی را تأکید می کنند. فراتر از نور عمومی، معماری تمرکز اصلی را بر شکل فضا و طراحی داخلی می گذارد. نور را ترجیحاً باید ناخودآگاه درک کرد، در حالی که منبع نور در پس زمینه ناپدید می شود.

ماژول ها طیف گسترده ای از رنگ های درخشان سفید تا تناژ سفید را پوشش می دهند، نورپردازی افکت با رنگ های غنی را فراهم می کنند و با نور پراکنده فضای هماهنگی ایجاد می کنند. علاوه بر این، نسخه های مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید با IP67 برای استفاده در فضای باز نیز به وفور از برندهای مختلف در بازار موجود است.

آیا نصب سیستم های هوشمند نورپردازی نما بسیار پیچیده و وقت گیر است؟

در جواب این سوال باید بگویم که خیر، کاملاً برعکس. امروزه ماژول های LED و درایورهای LED و همچنین سیستم مدیریت نور برای کاربردهای مختلف طراحی و ارائه شده اند. علاوه بر این، طیف گسترده ای از اکسسوری ها و لوازم جانبی برای ماژول های FLEX LED ، برای نصب سریع و ساده در دسترس است. بنابراین، ادغام اجزا جداگانه در چراغهای منعطف که بلافاصله برای استفاده آماده می شوند ، واقعاً آسان است.

برای انجام پروژه های هوشمند سازی نما از کجا شروع کنیم؟

نورپردازی هوشمند نمای ساختمان از آن دسته تخصص هایی است که متاسفانه به دلیل مشترک بودن در رشته های برق، معماری و عمران در دانشگاه ها و محیط های آموزشی توجه چندانی به آن نمی شود. در صورتی که کیفیت چنین پروژه هایی مستقیما با تخصص افراد درگیر در آن در ارتباط می باشد. و پروژه های موفق در این زمینه معمولا حاصل همکاری تیم های مختلف مهندسی است.

در پروژه های نورپردازی نما بایستی مواردی مانند هزینه اولیه، هزینه انرژی برق مصرفی، زیبایی و دوام سیستم به کار گرفته شده دقیقا مورد ارزیابی قرار گیرد. برای مثال هزینه اولیه بایستی با ارزش کلی ساختمان متناسب بوده و هزینه برق مصرفی برای مالکین ساختمان معقول باشد. علاوه بر این دوام تجهیزات مورد استفاده به دلیل مشکل بودن تعویض و یا تعمیر آنها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. علاوه بر موارد فوق طراحی ایده آل سیستم نورپردازی نمای ساختمان بایستی به نحوی صورت پذیرد که با کاربری ساختمان، فرهنگ منطقه و مالکین و سبک معماری ساختمان هماهنگ باشد.

امروزه هرچند که نرم افزار های پیشرفته مدلسازی تا حد بسیار زیادی طراحی نمای ساختمان را تسهیل نموده اند. اما هنوز هم نقش تجربه و تخصص در طراحی یک نمای منحصر به فرد به هیچ عنوان قابل اغماض نیست. به همین دلیل نیز شرکت سرزمین هوشمند با بهره مندی از تخصص مهندسین با سابقه، پروژه های ساختمانی را از مرحله مشاوره اولیه تا طراحی و اجرا به انجام می رساند.

لذا از شما دعوت بعمل می آوریم جهت انجام پروژه های ساختمانی، طراحی نمای ساختمان، طراحی داخلی در اصفهان و سایر شهرهای کشور عزیزمان از مشاوره رایگان شرکت سرزمین هوشمند بهره مند شوید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.