انواع مختلف کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری و استفاده از آن در طراحی داخلی ساختمان

کاغذ دیواری یکی از سریعترین و آسان ترین و کم دردسر ترین راهکارهای ایجاد تغییر در طراحی داخلی ساختمان ها است. به همین علت نیز، طراحان داخلی به این متریال توجه ویژه ای دارند. آنها با توجه به خصوصیات سازه ای که در حال کار بر روی آن هستند سعی در انتخاب هماهنگ ترین طرح و جنس و رنگ می باشند.

این محصول یکی از قدیمی ترین پوششها جهت طراحی داخلی ساختمانها می باشد. ایدۀ اولیه پوشش دیوارها با کاغذدیواری توسط چینیها مطرح گردید. همچنین در قرون وسطی پرده های دیوار کوب بر روی دیوارهای سنگی قلعه ها آویزان می شدند. پس از آن مردم از پارچه ساده برای پوشش دیوارها استفاده کردند. با ورود روشهای تهیه کاغذ دیواری در کشورهای اروپایی و گسترش آن در سایر کشورها و افزایش تقاضای کاغذ دیواری، این محصول به عنصری اصلی در تزیینات داخلی فضا مبدل گشت.

با تنوع بسیار زیاد این محصول در بازار حتما توجه داشته باشید که عبارت قابل شستشو بر روی آن درج شده باشد. همچنین انواع خود چسب یا چب دار برای کسانی که خودشان قصد نصب کردن آن را دارند مناسب تر است.

برای کسب اطلاعات در مورد سایر تجهیزات صنعتی، مانند انواع شیرآلات صنعتی ، انتخاب شیرها ، شیر پروانه ای ، شیر توپی ، شیر دروازه ای ، شیر کروی ، شیر سماوری ، شیر سوزنی ، سلونوئید ولو و روتاری ولو ، ریلیف ولو و … به قسمت مقالات اختصاصی، مراجعه کنید.

مزایای استفاده از کاغذ دیواری در طراحی داخلی ساختمان

 • کاغذ دیواری را میتوان همراه با مواد دیگر به صورت تأثیرگذار در محیطها و دکوراسیونهای سنتی و معاصر به کار برد.
 • ترکها و عیب های دیوار را پوشش میدهد.
 • به گرمتر شدن ساختمان در زمستان کمک می کند.
 • از نظر دوام و امکان شستوشو نیز، کاغذهای جدید اغلب با روکشی از جنس پلاستیک پوشانده شده اند و به همین سبب، قابل شستوشو هستند و حتی در اتاق کودکان نیز به راحتی میتوان از آنها استفاده کرد.
استفاده از کاغذ دیواری در طراحی داخلی

  جنس های مختلف کاغذ دیواری عبارتند از:

 • کاغذ دیواری نانو: نانو مرغوب ترین و گران ترین جنس کاغذ دیواری می باشد. این جنس به دلیل ضد لک بودن و همچنین دوام و عمر طولانی و عایق صدا بودن طرفدارهای زیادی دارد.
 • کاغذ دیواری های سلولزی یا کاغذی: این نوع قابل شستشو نیست. و عمر بسیار کوتاهی دارد. و معمولا در مکان هایی که به صورت کوتاه مدت مورد بهره برداری قرار می گیرند مورد استفاده قرار می گیرد.
 • کاغذ دیواری :PVC این جنس از پلاستیک تهیه می شود. این نوع از کاغذ دیواری به دلیل کوچک بودن قطعه های آن معمولا در اتاق کودک مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل بهتر است که از برند های معتبر و استاندارد که از پلاستیک های بازیافتی استفاده نمی کنند استفاده شود.

شما به عنوان کارفرما، مجری و یا طراح در هنگام انتخاب کاغذ دیواری بایستی با انواع آن آشنایی داشته باشید:

 • نوع ایرانی که متاسفانه اکثرا از کیفیت قابل قبولی برخوردار نیستند
 • نوع دیواری های خارجی که بسته به برند و کشور سازنده آنها کیفیتشان متفاوت است.
 • نوع های پرینتی که در بازار اصطلاحا به نام پوستر نیز شناخته می شوند و این قابلیت را دارند که طرحهای دلخواه بر روی آنها نمایش داده شود.
 • علاوه بر مطالبی که گفته شد، دسته بندی دیگری نیز شامل مدل های سه بعدی، بافت دار، فانتزی و کلاسیک نیز در بازار یافت می شود.
انواع مختلف کاغذ دیواری

مراحل نصب کاغذ دیواری

 • نخستین کار برنامه ریزی برای تطبیق نقشهای کاغذ دیواری است.
 • برای اینکه خطا به حداقل برسد، همیشه کار را از جایی که دید کمتری دارد شروع می کنیم. برای نمونه از زاویه دیوار و یا کنار در یا پنجره، یعنی جایی که نقش ناهماهنگ، امتداد کوتاهتری، حتی تنها چندین سانتیمتر از ارتفاع دیوار را می پوشاند.
 • نصب اولین تکه بیشترین اهمیت را دارد، زیرا با نصب آن، تکلیف تکه های بعدی تعیین میشود. اگر تکه اول کاملا عمودی قرار نگیرد، باقی تکه ها از تراز خارج خواهند شد و خطای اولیه بیشتر و بیشتر به چشم خواهد آمد. برای ایجاد یک راستای واقعا عمودی (شاقولی)، از شاقول یا از تراز استفاده کنید.
 • اگر نقطه شروع زاویه دیوار است، کاغذ دیواری را کنج دیوار قرار داده و اطراف آن را به خوبی فشار دهید.
 • دو تکه اول را به گونه ای بچینید که نقش روی آنها با هم مطابقت داشته باشد. هر تکه باید چند سانتیمتر بلند تر از ارتفاع دیوار باشد.
 • هنگام نصب کاغذ در اطراف درها و پنجره ها همیشه طول کاغذ را 1 تا 2 سانتیمتر بلندتر بگیرید و همین مقدار را برای عرض کاغذ نیز در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که این 2 سانتیمتر باید در محل شروع کار قرار داده شود. در محل تقاطع گوشه پنجره یا در، یک برش اریب در گوشه کاغذ بزنید. این 1 تا 2 سانتیمتر تا می شود. و به شما اجازه میدهد کاغذ را محکم در اطراف دیوار یا چهارچوب اطراف در یا پنجره بچسبانید. استفاده از کاردک بتونه برای بریدن لبه ها، به کار شما ظاهر حرفهای میدهد.
 • چسب مخصوص را آماده کنید. اکنون کاغذ دیواریها را براساس طول دیوارها به علاوه ده سانتیمتر اضافی برش دهید. برش کاغذ دیواری بایستی حتما روی میز مخصوص انجام شود. اگر از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده می کنید، طول طرح مورد نظر را به اندازۀ طول دیوار و ده سانتیمتر اضافه در نظر بگیرید. پس از محاسبه طول برش اولیه، روی میز کار را با مداد علامت گذاری نموده و بقیۀ برشها را نیز بر همین روال انجام دهید.
 • اکنون رول کاغذ دیواریها را روی میز باز کنید. از یک لبۀ میز برای تراز نگه داشتن کاغذ دیواریها استفاده نموده و بعد از قرار گرفتن کاغذ روی نقطۀ میزان، برش را توسط کاتر و یا قیچی یا دستگاه مخصوص برش کاغذ دیواری انجام دهید.
 • بعد از برش کاغذ دیواریها، اکنون آنها را به ترتیب برگردانده و پشت آنها را به وسیله قلم مو به چسب آغشته نمایید. برای چسبزدن، قلم مو را از وسط کاغذ دیواری به سمت کنارهها بکشید، به طوری که لبه های کناری را آغشته نکند. در غیر این صورت چسب به زیر کاغذها نفوذ کرده و عمل نصب را با مشکل مواجه خواهد نمود.
 • اکنون باید کاغذ دیواریهای چسب خورده را از سمت پشت که به چسب آغشته شدهاند روی یکدیگر قرار دهید تا برای انتقال آماده باشند. برای این کار ابتدا از لبه باال تا دو سوم طول کاغذ آن را روی هم چسبانده و سپس از سمت پایین، یک سوم بقیه را بچسبانید. دقت کنید که کاغذها چروک نشوند.

یادآوری

لبه کاغذ دیواریها باید دقیقاً روی یکدیگر قرار بگیرند، تا چسب روی آنها از بین نرود. اکنون کاغذها را رها کنید تا به اصطالح نرم شوند. این عمل موجب می شود تا کاغذها انبساط پیدا کرده و هنگام نصب چروکیده و یا حبابدار نشوند. توجه داشته باشید که زمان رها کردن کاغذها نباید طولانی باشد، زیرا خطر پاره شدن آنها وجود دارد. اکنون می توانید عملیات نصب کاغذ دیواریها را آغاز نمایید. دقت کنید که نصب اولین کاغذ دیواری بریده شده روی دیوار بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا بقیۀ تکه ها باید دقیقا کنار یکدیگر قرار بگیرند. کار نصب را همیشه از سمت پنجره ها به طرف داخل انجام دهید، در غیر این صورت احتمال دارد که ایجاد سایه موجب شود تا لبه های کاغذ روی هم قرار گیرند.

 • یک کاردک و یک قیچی در جیب خود قرار دهید و با اولین قطعۀ کاغذ دیواری از نردبان باال بروید. کاغذ دیواری را آهسته باز کرده و از قسمت باال به حالت تراز نگه دارید. اجازه دهید تا کاغذ دیواری به حالت آویزان و رو به پایین قرار بگیرد، سپس به آهستگی با کاردک از باال به سمت پایین روی آن را بکشید. جهت حرکت دست خود را تغییر داده و از وسط کاغذ دیواری به طرف دیوار این عمل را تکرار نمایید.
 • روی لبه های کاغذ دیواریها باید به وسیلۀ کاردک پالستیکی مخصوص محکم کشیده شوند تا اینکه به علت کم بودن چسبها در این ناحیه، کاغذها از دیوار جدا نگردند. محل اتصال کاغذ دیواری با سقف را باید کمی اضافه اندازه گیری نمایید. سپس با قیچی خطی روی کاغذ در کنج دیوار کشیده و از روی خط قیچی کاغذ را برش دهید.

نکات نصب و اجرا

نصب کاغذ دیواری بسیار ساده است. اما جهت آشنایی هرچه بیشتر شما مراحل نصب آن به ترتیب برای شما شرح داده می شود:

 1. در صورتی که بر روی سطح قبلی دیوار کاغذ دیواری وجود داشته باشد، بایستی از روی سطح جدا شود. برای راحت تر جدا شدن لایه قبلی از دیوار بهتر است سطح آن با آب آغشته شود.
 2. همچنین چیزهای نصب شده بر روی دیوار مثل کلید و پریز، آیفون، شوفاژ و … باید از روی دیوار جدا شوند
 3. در این مرحله بایستی زیر کار را برای نصب آماده کنیم، تا بتوانیم به راحتی کاغذ دیواری را بر روی دیوار نصب کنیم. لذا در صورتی که سطح زیر کار صاف نباشد بایستی آن را بتونه کنیم.
 4. پس از بتونه کاری جهت نصب بهتر و آسان تر لازم است که از پرایمر و یا چسب چوب بر روی کار استفاده شود. معمولاً چسب چوب‌ها به‌صورت استاندارد در ظرف‌های ۰.۵ و ۱ و ۷ و ۱۴ کیلویی در فروشگاه‌های رنگ و ابزار یراق‌ها ارائه می شود. برندهای زیادی در ایران چسب چوب را به فروش می‌رساند اما دو شرکت معروف درزمینهٔ تولید چسب چوب‌های باکیفیت شرکت چسب شمال و چسب مشهد می‌باشند.
 5. حتما توجه داشته باشید که در فصول سرد سال مثل زمستان حتما از وسایل گرمایشی استفاده کنید تا کاغذ دیواری به آسانی بر روی دیوار نصب گردد.

قیمت کاغذ دیواری

میزان تنوع در طرح ها و مدل های کاغذ دیواری به قدری زیاد است که معمولا متناسب با هر بودجه می توان پیشنهادهای زیادی ارائه داد. ولی نکاتی نیز وجود دارد که بهتر است قبل از خرید کاغذ دیواری در نظر داشته باشید. کیفیت را فدای قیمت نکنید چرا که بعدها مجبور به پرداخت ضرر خواهید شد. اگر برای مدت زیادی می خواهید از کاغذ دیواری استفاده کنید کیفیت را بیشتر مد نظر قرار دهید. و فکر کاغذ دیواری ارزان را از سرتان بیرون کنید.

اما در صورتی که مکان هایی مانند آموزشگاه یا خانه و مغازه ای را برای مدتی کوتاه اجاره کرده اید. و برنامه بلند مدتی برای آن ندارید. استفاده از کاغذ دیواری های قیمت مناسب تر هم اشکالی بوجود نخواهد آورد. البته گران تر بودن دلیلی بر با کیفیت تر بودن کاغذ دیواری ها نیست. و هماطور که قبلا نیز اشاره کردیم عوامل دیگری نیز مانند کشور تولید کننده، برند و طرح و نقش نیز در قیمت گذاری موثرند.

خوشبختانه در حال حاضر در کشورمان انواع برندها و طرح های کاغذ دیواری عرضه می شوند. که این موضوع یک پارامتر مثبت برای معماران جهت طراحی داخلی در اصفهان می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.